Niechaj narodowie wżdy postronni znają*,
iż mimo pandemii gęsinę tu dają!

Zapraszamy na „Gęsinę na Św. Marcina”

W tym roku nie możemy niestety serwować jej na miejscu.Jednak dla wszystkich chętnych przygotujemy ją na wynos i z dowozem!
Zapraszamy serdecznie!
tel. 📞697567776

Gęsina na Św. Marcina to akcja organizowana co roku przez „Slow Food Polska”. Organizację promującą zdrowe lokalne jedzenie. Corocznie zaprasza ona do tej akcji wyselekcjonowane restauracje gwarantujące wysoką jakość kuchni. Nasza restauracja została w tym roku zaproszona do tej akcji.

Dlaczego Gęsina na Św. Marcina? Gęsi to ptaki które nie dają się zamykać w klatkach. Potrzebują dużych wybiegów często z dostępem do wody. Zatem ich hodowla odbywała się w cyklu rocznym. Młode gąski przez lato dorastały a na jesieni były już tłuste i smaczne. Dalsza ich hodowla nie miała sensu. Zimą brakowało jedzenia a przy niskich temperaturach gęsi traciły na wadze. Listopad to był czas gdy jadało się gęsi. Przy niskich temperaturach mięso można było dłużej przetrzymać, lub zasolić. Zwyczajowo odbywało się to na Św. Marcina (11 listopada), który to święty miał gęś jako jeden ze swoich symboli.
W tym samym czasie otwierano także pierwsze butelki wina z tego samego roku. Miały one pokazać jaki był rok winiarski. Ten zwyczaj zapomniany w Polsce w latach socjalistycznych zwyczaj zachował się u naszych południowych sąsiadów a obecnie wraca na fali modnych obecnie upraw winorośli.
Czy ta tradycja to rzeczywiście tradycja lokalna?
A czy można mieć taką wątpliwość w cieniu Góry… Św. Marcina?
——————-
* dwuwiersz jest przeróbką słów Mikołaja Reja, określanego mianem Ojca Literatury Polskiej:
„Niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, i swój język mają.”