Historia Dworku

Dworek powstał w XIX wieku jako typowy podmiejski dom. Na przełomie wieków XIX i XX mieszkało w nim małżeństwo Kostasiów, które otrzymało go od księcia Eustachego Sanguszki. Tadeusz Kostaś był majordomusem księcia, zaś jego żona cenioną w mieście akuszerką.

Budynek cudem przetrwał dziejowe burze i nieprzyjazne zabytkom czasy PRL gdy sąsiednie budynki zastąpiono współczesnymi. Przyczyniła się do tego Pani Danuta Gryl, wnuczka Kostasiów, nauczycielka muzyki która całe życie mieszkała w dworku. Gdy zmarła w 2011 roku budynek który już wtedy był w złym stanie technicznym zaczął się rozpadać. Nie pomógł fakt, iż obiekt wpisano do rejestru zabytków, gdyż nie było chętnych do jego ratowania. Wydawało się kwestią czasu gdy budynek się rozpadnie a na jego miejscu powstanie coś współczesnego.

Na szczęście w roku 2017 budynkiem z zawalonym już dachem zainteresował się właściciel sieci Hoteli Cristal Park, który uratował uprzednio zabytkowy Dwór w Zgłobicach. Kupił dworek i przy poparciu konserwatora podjął się trudnego zadania odbudowy przy jednoczesnym nadaniu mu nowej funkcji. Takiej która zapewni funkcjonowanie przez kolejne lata. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem okazało się stworzenie restauracji, która we wnętrzach dworku swoją ofertą przybliża Gościom tradycyjną kuchnię lokalną.

A dlaczego Różana?

Do końca lat 30-tych obecna ulica Batorego nosiła nazwę Różana! Zmiany na obecną dokonano w roku 1933 z okazji 500. rocznicy urodzin Króla Stefana Batorego. Różana… ta nazwa najpiękniej oddaje historię i tęsknotę za naturalną, tradycyjną kuchnią.

Historia, tradycja i smak.