Tradycyjna Wigilia – o czym pamiętać – poradnik

>>>Wigilia po tarnowsku – poradnik – PDF   TUTAJ   do pobrania<<<

Wigilia to dzień w którym trzeba zwrócić uwagę nawet na drobiazgi:

 • Jaka Wigilia taki cały rok”. A więc wstrzymujemy się od kłótni, nie wydajemy pieniędzy. Dbamy by przed Wigilią spłacić możliwe długi.
 • Pierwszym Gościem w domu musi być mężczyzna”. Dzięki temu pieniądze będą się nas trzymały.
 • Choinkę ubiera się w Wigilię”. Choinka świeża może stać krótko, a zatem najlepiej ściąć ją i przywieźć do domu na ostatnią chwilę. Poranek Wigilijny spędzało się na wspólnym ubieraniu choinki, którą zapalało się wraz z pierwszą gwiazdką. Takie rodzinne ubieranie drzewka jest znakomitym pomysłem na wspólne działanie dzieci i rodziców. Choć sztuczne drzewka umożliwiają dowolność a sklepy zachęcając nas do zakupów epatują wystrojem już miesiąc wcześniej warto kultywować tradycję. I choinkę ubrać wspólnie w dniu wigilii. Ta sama zasada dotyczy oświetlenia posesji. Powinno być zapalone dopiero w Wigilię. Choinka i dekoracje powinny stać co najmniej do święta Trzech Króli (6 stycznia). Tradycjonaliści pozostawiają ozdoby aż do 2 lutego w której to dacie przypada chrześcijańskie święto „Ofiarowana Pańskiego” (ofiarowanie Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej, zwane także świętem „Matki Bożej Gromnicznej”)

Wigilia to zwyczajowo dzień postny. A więc unikamy potraw mięsnych. Choć nie wynika to z żadnego zakazu tradycja katolicka ukształtowana w Polsce tak właśnie nakazuje uczcić ten dzień. Ciekawostka: na Kielecczyźnie w dawnych czasach gdy wigilia wypadała w niedzielę obchodzono ją dzień wcześniej (bo w niedzielę która jest świętem się nie pości) a Święta w takim roku trwały 3 dni.

Liczba potraw

Niektóre źródła mówią o nieparzystej liczbie: 7, 9, lub 11. Najczęściej jednak podaje się liczbę 12 jako tę, która jest właściwa. Dwunastu apostołów, dwanaście miesięcy w roku. Jest jeszcze inne wyjaśnienie. Dawniej nie używano tak powszechnie liczb dla określania ilości. Popularne za to były określenia opierające się właśnie na liczbie 12 i jej wielokrotności. Dwanaście to był „tuzin”. Pięć „tuzinów” to „kopa” (60). Dwanaście tuzinów to „gros” (144). Tak więc tuzin był pierwszą jednostką która przedstawiała liczbę większą niż jeden. Pierwszą „bogatą” liczbę. „Tuzin dań” – w czasach gdy pełny brzuch nie był oczywistością musiało być synonimem wielkiej uczty. Zostańmy zatem przy liczbie dwanaście w kwestii dań wigilijnych.

Oczywiście liczyć potrawy można nieco „na skróty”. Bowiem inny zwyczaj mówi iż „należy spróbować wszystkich dań”. To bowiem zapewnia dobrobyt w nadchodzącym roku. Jak zjeść 12 dań? Można liczyć każde, łącznie z kompotem, deserem i dodatkami (chleb, ziemniaki, uszka). Tym sposobem uda się zużyć mniej talerzy. Niektórzy liczą nawet sól i pieprz, ale to już moim zdaniem naciąganie tradycji…

Jakie potrawy nadają się na Wigilię?

Przede wszystkim postne, a więc bez mięsa (niekiedy mówi się że bez tłuszczu zwierzęcego – smalcu). A zatem co? Co jest polską wigilijną klasyką?

 • Barszcz. Przede wszystkim czerwony z uszkami grzybowymi, choć także biały grzybowy. Także z krokietami, lub paluchami.

 • Zupa Rybna. Gotowana na bazie elementów które nie nadają się do bezpośredniego spożycia (głowa, ogon, kręgosłup, podroby)

 • Ryby. Głównie karp. Doskonałe są także szczupaki, sandacze, amury i inne lokalne ryby słodkowodne. Smażone, pieczone, w galarecie. Z pewnością nie ryby tropikalne i morskie. Jedynym „morskim” wyjątkiem są…

 • Śledzie. Te były łatwo dostępne w beczkach (solone) a więc często stanowiły bazę do dań, które dziś określilibyśmy mianem przystawki. W zalewie, marynacie, w sałatkach. Jako koreczki. Forma dowolna.

 • Pierogi. Głównie z kapustą, z grzybami, lub inne bezmięsne. W formie małych (uszek) aż po duże.

 • Paszteciki, kulebiaki, czyli wszelkie formy kapusty i grzybów zawiniętych w ciasto i upieczonych. W formie małej, lub dużych do krojenia.

 • Łazanki. Oczywiście z kapustą, z grzybami.
 • Kasza, z grzybami, z rodzynkami, śliwkami suszonymi. W różnych formach regionalnych (jak podtarnowski Siuśpaj)

 • Fasola z dodatkami
 • Kapusta gotowana. Kiszona, lub nie. Z grzybami, z grochem.

I oczywiście słodkości:

 • Kutia. Charakterystyczna dla wschodniej Polski. Gotowana pszenica z miodem i bakaliami.
 • Makowiec
 • Sernik
 • Kompot z suszonych owoców (śliwek)

… i już mamy 14 dań, a jeśli policzymy z dodatkami to pewnie ze 20. Jest z czego wybierać! Oczywiście powiecie: „Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”. Na to też jest sposób. Można zrobić te dania, które lubicie i jesteście ich pewni a pozostałe zamówić w dobrej restauracji. Będziecie mieli gwarancję jakości dań i unikniecie stresu, że coś się nie uda. Oczywiście polecamy także nasze usługi!

Opłatek. Do wigilii koniecznie potrzebny nam będzie opłatek. Biały, najlepiej „kupiony” przy okazji jakiegoś datku na organizację charytatywną. To w końcu kilka złotych, więc nie wypada kupować w sklepie jak jakieś przyprawy. Jeśli nie macie dobrego pomysłu gdzie kupić można zrobić to w parafii. Tam pieniądze trafią do sąsiadów w potrzebie. Przy okazji będziecie mieli pewność, że opłatek został poświęcony. Dla katolików to ważny argument. Tradycją staje się też zakup świecy „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” sprzedawanych przez Caritas (dostępna w kościołach). Świeca da nastrój a fakt, że parę złotych trafia na szczytny cel też jest ważny. W końcu w Wigilię nikt nie powinien być samotny, bez pomocy.

Sianko. Na stole powinno się też znaleźć sianko. Suszona trawa – pasza dla zwierząt roślinożernych. Mała garść, symbolizująca miejsce narodzin Jezusa i pierwsze łóżeczko w żłobie. Niektórzy zachowują takie źdźbło na szczęście na kolejny rok.

Łuska karpia. To także częsty „amulet”. Zostawiona w portfelu ma zapewniać pomyślność finansową.

Wolne miejsce. Jedno zostawione dla „nieznanego wędrowca”. Ma symbolizować gościnność i chęć przyjęcia kogoś niespodziewanego. W chrześcijańskiej tradycji wraz z taką osobą przyjdzie także sam Bóg na którego czeka się podczas wieczerzy. Według starych wierzeń miejsce to jest także rozumiane jako to na którym zasiadają z nami nasi bliscy którzy zmarli. Dawniej wierzono, że jeśli się wyjdzie do sieni i spojrzy przez dziurkę od klucza, to zobaczymy siedzącą tam postać osoby która zmarła.

Wigilia krok po kroku

Kiedy zaczynamy? Wieczerza rozpoczyna się wraz z pojawieniem się „Pierwszej Gwiazdki”. Zwykle możliwe jest to 20 minut po zachodzie słońca (zachód słońca wypada około 15:41). Astronomicznie najczęściej jest to planeta Wenus widoczna na południowym niebie. Później pojawiają się inne gwiazdy.

Modlitwa. W chrześcijańskiej tradycji przed posiłkiem zmawia się głośno modlitwę. Intonuje ją osoba najstarsza, lub gospodarz. Zwykle jest to modlitwa „Ojcze Nasz”, „Zdrowaś Mario”, oraz „Wieczne Odpoczywanie” jako symbol pamięci o zmarłych. Osoby które chcą jeszcze podkreślić symbolikę wieczerzy dodatkowo odczytują fragment Ewangelii opowiadający o narodzinach Jezusa.

Łamanie Opłatkiem” – każdy z uczestników kolacji otrzymuje jeden opłatek (może być fragment) i kolejno składa życzenia każdemu. Po takich życzeniach osoby ułamują fragment opłatka drugiej osoby (może być symboliczny) i zjadają. To symbol dzielenia się się tym co mamy i materialny dowód składanych życzeń. Zjedzenie opłatka jest formą przyjęcia tych życzeń. W chrześcijańskiej tradycji jest to także nawiązanie do łamania się chlebem jakiego dokonywał Jezus, oraz nawiązanie do Sakramentu Eucharystii ustanowionego podczas Ostatniej Wieczerzy. Opłatek traktowany jest z szacunkiem, zatem nie wypada go odkładać gdzie popadnie. Powinno się się go zjeść, tak by nie pozostały resztki. W domach wiejskich pozostałe opłatki (odłamki) zanoszono do zwierząt gospodarskich. Dodane do paszy miały miały także przynieść zdrowie i spokój zwierzętom w kolejnym roku.

Wieczerza. Po życzeniach podaje się kolejne dania. Tradycyjnie zaczynając od przystawek zimnych (śledzie), zup. Dania mogą być podane na misach by uczestnicy kolacji sami sobie nałożyli tyle ile zdołają zjeść. Duża liczba dań sprawia, że trzeba dobrze rozłożyć siły. Wzajemna pomoc w nakładaniu dań i współpraca przy serwowaniu jest także charakterystycznym motywem Wigilii. Daje poczucie wspólnoty i łaczącej nas więzi. Oczywiście pamiętamy o uśmiechach i absolutnie unikamy polityki!

Po daniach głównych przychodzi czas na słodkości. Niekiedy pojawiają się na stołach alkohole w postaci nalewek lub wina. Choć w chrześcijańskiej tradycji post wymaga także odstąpienia od spożywania alkoholu to jednak ta część nakazów często traktowana była z przymrużeniem oka. Podczas nocnej mszy – Pasterki łatwo było wypatrzeć (wyczuć) „śpiewaków”, którzy nieco za dużo przyjęli „nutek” do, lub po kolacji.

Kolędy. Ich wspólne śpiewanie po wigilii to tradycja. Niezależnie od umiejętności wokalnych. Dziś łatwo o włączony telewizor w którym artyści nadają ton. Oczywiście pod warunkiem, że śpiewają tradycyjne pieśni a nie nowoczesne własne interpretacje. Nawet jeśli nie czujecie się śpiewakami ze dwie kolędy dobrze jest odśpiewać wspólnie. Przydatne bywają w tym śpiewniki (można znaleźć teksty w internecie).

Prezenty. To absolutna konieczność, zwłaszcza gdy chodzi o młodszych uczestników. W polskiej tradycji pod choinką prezenty znajdowały się zaraz po wigilii. Przynoszone przez Aniołka, Gwiazdora (Wielkopolska), lub Mikołaja (jeśli ten nie przyszedł 6 grudnia). Niespodzianki, często symboliczne, które powinien otrzymać każdy. Jeśli wigilia jest wielorodzinna i prezenty (lub ich brak) mogłyby sprawić komuś przykrość można je zostawić na bardziej prywatną część uroczystości (gdy Goście wrócą do siebie), lub zostawić we własnym domu.

Pasterka. Uroczysta Msza Święta organizowana zwykle o północy na pamiątkę narodzin Chrystusa. Nazwa pochodzi od pasterzy, którzy jako pierwsi w nocy udali się złożyć hołd Dzieciątku.

Jeśli nasze informacje były dla Was przydatne, to doskonale. Jeśli znaliście te wszystkie zasady to jeszcze lepiej. To znaczy, że tradycja jest w nas żywa i oby tak pozostało.

Gdy uznacie, że nasz mały poradnik jest przydatny

śmiało udostępnijcie Go innym!

Być może Waszym bliskim, którzy za granicą muszą pamiętać o Polsce. Być może młodszym członkom rodziny. Niech tradycja żyje!

Życzymy Wam, by nadchodzące Święta Bożego Narodzenia

były dla Was czasem Radości, Odpoczynku,

Bliskości z Rodziną i Przyjaciółmi!

i zgodnie z chrześcijańską tradycją:

By Nowo Narodzone Dziecię

błogosławiło Wam na nadchodzący Nowy Rok!