Już od 5 listopada w naszej restauracji ponownie królować będzie gęsina.
O co chodzi z ta modą na Gęsinę na Św. Marcina?
Otóż to wcale nie moda a TRADYCJA!
A wygląda to tak…
Gęsi to ptaki które nie dają się zamykać w klatkach. W przeciwieństwie do kur potrzebują większej przestrzeni i normalnego podłoża. A tym samym ich hodowla w zamknięciu od zawsze była nieopłacalna. Gęsi mnożyło się na wiosnę i całe lato ptaki spędzały na dużych przestrzeniach. Jedząc to co lubią, chlapiąc się w stawach i żyjąc na słońcu. Dzięki temu szybko rosły i miały piękne pióra. Z nastaniem jesieni sytuacja się odwracała. Pozostawiano tylko te gęsi które miały znosić jajka by odtworzyć stado na wiosnę a reszta lądowała w kuchni. Gęsi były smaczne, tłuste i oczywiście było ich pod dostatkiem. W dodatku miały gęste pióra z których wyrabiano poduszki i kołdry.
Zajadano się więc gęsiną do oporu, bo przecież nie było jak przechować mięsa w stanie surowym. Zachowywano tłuszcz, smarowne pasty i oczywiście pierze. Był to więc ostatni festiwal obfitości przed nadchodzącą zimą.
A co ma do tego Św. Marcin? Cóż. To oczywiście kwestia daty. Przez wieki ludzie posługując się kalendarzem używali raczej świąt w kościele katolickim niż konkretnych dat do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. A że Św. Marcin zasłużył się w kościele francuskim i na trwałe trafił do grona najzacniejszych świętych więc i jego dzień należał do znaczniejszych. Przez wieki ubój gęsi wyznaczał więc Św. Marcin, otwieranie pierwszych butelek młodego wina także.
Ogólnie uważano że „Od Świętego Marcina zima się zaczyna”, „Marcin na białym koniu jedzie” i „Bywa zawsze o Marcinie u nas ogień już w kominie”… Marcin był kalendarzowym kamieniem milowym.
Cóż nam zatem pozostaje?
Oddać się wielowiekowej tradycji pamiętając, że „Na Św. Marcina najlepsza… gęsina!”
SlowFood Polska (organizacja promująca zdrowe jedzenie) od lat jednoczy najlepsze restauracje w Polsce we wspólnej akcji z charakterystycznym logo. Od lat w grupie tej znajdują się także nasze restauracje.
Sprawdźcie co nasz Szef Kuchni wyczarował z gęsiny w tym roku!